АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ АСТРАХАН АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ «ЖАЛТЫР АУЫЛЫНЫҢ №2 ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ АСТРАХАН АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ «ЖАЛТЫР АУЫЛЫНЫҢ №2 ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Тоқырау жылдарының идеологиясы және КОКП-ның ұлттық саясаты

17.03.2017

Жалтыр №2 орта мектебі

Тарих пәні мұғалімі

Махметова М.Б

Семинарға ашық сабақ

Сынып: 9                                  Пән: Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Тоқырау жылдарының идеологиясы

және КОКП-ның ұлттық саясаты

Сабақтың мақсаты:

Тоқырау жылдарындағы идеология және КОКП-ның ұлттық саясатының  түпкі мәнін түсінеді.

Оқушыларды тарихи фактілерді талдап қорытынды жасауға,

тірек-сызба сызу арқылы тарихи ұғымдарға анықтама беруге баулу.

Оқушылардың адамгершілік сана-сезімін қалыптастыру, туған елі

мен жерін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: СТО технологиялары «Мозайка»,«Миға

шабуыл»,»Коллаж» «Венн жүйесі» «Ішкі сыртқы

шеңбер»

 Сабақтың көрнекілігі: Флипчарт, маркерлер, суреттер, тақта, стикерлер,

ноутбук

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру сәті. Оқушылар назарын сабаққа аудару.Психиалогиялық

дайындық «Менің тілегім»

Топқа бөлу «Мозайка»

Үш топ (суреттер құрап бірігеді)

І топ-«саясаткерлер»

ІІ топ-«зиялылар»

ІІІ топ-«халық»

Осы үш топ әр қайсысы қоғамда қандай рөл атқаратының туралы

айтқызу.

І.Үй жұмысын тексеру тест

(өзара тексерту)

1.

Тың және тыңайған жерлерді игеру туралы шешім қабылданды:

A) 1953ж.

B) 1946ж.

C) 1947ж.

D) 1943ж.

E)

1954ж.

2.Тың игеру жүргізілген облыстар:

А)

Павлодар, Ақмола, Көкшетау, Қостанай, Солтүстік Қазақстан,Торғай .

В) Павлодар, Ақмола, Көкшетау,

Қостанай, Солтүстік Қазақстан,Ақтөбе.

С) Павлодар, Ақмола, Көкшетау,

Қостанай, Солтүстік Қазақстан,Қарағанды.

D) Павлодар, Ақмола, Көкшетау,

Қостанай, Солтүстік Қазақстан,Орал.

Е) Павлодар, Ақмола, Көкшетау,

Қостанай, Солтүстік Қазақстан,Атырау.

3. Карточка

жүйесі жойылды:

A) 1953ж.

B) 1946ж.

C) 1947ж.

D) 1943ж.

E) 1954ж.

4. Соғыстан

кейінгі жылдарда ақша реформасы жүргізілді:

A) 1953ж.

B) 1946ж.

C)

1947ж.

D) 1943ж.

E) 1954ж.

5. Сталин қайтыс

болды:

A) 1953ж.

B) 1946ж.

C) 1947ж.

D) 1943ж.

E) 1954ж.

6. 1946 жылы

маусымда құрылды:

A) КСРО ҒА-ның Қазақ филиалы

B) Қазақ КСР

Ғылым академиясы

C) КСРО Ғылым академиясы

D) Қазақ Мемлекеттік Университеті

Е) Алматы педагогикалық

институты

7.1960 жылдардың ортасынан бастап 80 жылдардың

ортасына дейінгі мерзімнің шартты атауы:

А) «Тоқырау жылдары»

В)

«Ұлы нәубет жылдары»

С)

«Қуғын-сүргін жылдары»

D) «Индустияландыру жылдары»

Е)

«Ұжымдастыру жылдары»

8. 1964-1986

жылдары Қазақстанды басқарған:

А) Н.С.Хрущев

В) Д.А.Қонаев

С) В.Г.Колбин

D)

Н.Ә.Назарбаев

Е) П.К.Понаморенко

9. 1943 жылы

Алматыда жарық көрген «Қазақ КСР тарихы» атты көлемді еңбектің авторларының

бірі:

A) Е.Бекмаханов.

B) Ә.Марғұлан

C) Қ.Сәтбаев

D) А.Жұбанов

E) М.Әуезов

10. КСРО қабылдаған

жаңа Конституция Қазақстанда қашан қабылданды

A) 1977ж15 маусым.

B) 1974ж 20 желтоқсан.

C) 1968ж. 7

қыркүек

D) 1978ж 1 қаңтарда.

E) 1978ж. 20

сәуірде

 

Кілті:1-е,2-а,3-с,4-с,5-а,6-в,7-а,8-в,9-а,10-е.

10-9-5 ұпай

8-7-4 ұпай

6-5-3 ұпай

4-3-2 ұпай

2-1-1 ұпай

Тақырып пен мақсатты хабарлау

ІІ.Жаңа сабақ.(видео ролик 70-80) Оқушылар үш топқа бөлініп,

зерттеу жұмыстарын жүргізеді.(постерлерін қорғайды)

І топ-«саясаткерлер»Ұлт саясатының мәнің ашу

ІІ топ-«зиялылар» Елдегі саясатқа қарсылық

ІІІ топ-«халық»  Целиноград

оқиғалар

ІІІ.Бекіту тапсырмасы:

І үй жұмысын тексеру «Сәйкесін тап!»

Шарты: Әр топқа оқушылары, тарихи ұғымдар мен тұлғаларды

мәнін ашатын мәтінмен бағыттаушы арқылы байланыстыру

 

Тоқырау

кезеңінің  идеологиясының басты

бағытының бірі

орыстандыру

 саясаты

1964-1986

жылдары Қазақстанның Бірінші хатшысы

Д.А.Қонаев

Халық жазушысы О.Сүлейменовтың дүние жүзі тілдерінің даму

заңдылықтарын саралаған еңбегі:

«Аз иЯ»

Компартия

     

Әміршіл-әкімшіл,

жоғарыдан төменге  қарай басқаратын иерархиялық құрылым  

               

  1960 жылдардың ішінде құрылған,

айнласына алғашқыда 800 студентті біріктірген ұйым:

«Жас тұлпар»

 Неміс автономиясын құру жөніндегі комитеттің шешімі бойынша автономияның әкімшілік орталығы: 

Ерейментау

Неміс автономиясын құру жөніндегі комитетке басшылық етті:

А.Коркин

1970 жж. әлемнің көптеген елдеріне танымал болған, «Жас тұлпардың» ықпалымен құрылған ансамбльдер

«Гүлдер»,

«Дос-Мұқасан», «Айгүл»

 

М.Әуезов

«Жас

тұлпар» ұйымының ұйымдастырушысы

  1960 жылдары қазақ жастары Қарағандыда құрған ұйым

«Жас

қазақ»

1979 ж. «Неміс автономиясының» құрамына іргелес аудандағы енгізілмек болған облыстар:

 Павлодар,

Қарағанды, Көкшетау, Ақмола

1979 жылы «Неміс автономиясын» құруға қарсы жастар қозғалысы болған қала:

Целиноград

ІV. Бекіту сұрақтары.

«ВЕНН ЖҮЙЕСІ»

(әр топ өзінің қоғамдағы

жағдайын сипаттайды)

КСРО

ұқсастығы

Тәуелсіз Қазақстан

Саясаты

Зиялылары

халық

 

 

«Ішкі

сыртқы шеңбер»

1. «Ұлттарды қосу» дегенді қалай түсінесін?

2. М.Әуезов құрған ұйымда алғашқыда қанша студент

болды??

3. «Жас тұлпар» ұйымының ықпаламен құрылған ансамбльдер?

4. «Жас тұлпар» ұлттық-демократиялық бейресми ұйымының

негізгі мақсаты қандай?

5. КОКП –ның ішкі саясатының басты бағыты қандай?

6. О.Сүлейменовтың «Аз и Я» кітабы кітапханалардан

аластатылып, басылымына тыйым салуын немен түсіндіруге болады?

7. 1979 ж. қандай оқиға болды?

8. Қарағандыда құрылған жастар ұйымы қалай аталады?

9. «Азия» кітабында қандай шығарма талқыланды?

10.Немістерді неге Қазақстанға көшірді?

11.Неміс автономиясын құру жөніндегі комитетке

басшылық еткен кім? 

12. «АЗ иЯ» кітабы жарық көрген жыл?                                                                  

 

1. «Ұлттарды қосу» дегенді қалай түсінесіңдер?

2. Мемлекеттердің жойылуы кімге тиімді еді?

3. Коммунистік әкімшілік қандай ұрандарды жүзеге асырды?

4. «Жас тұлпар» ұлттық-ждемократиялық бейрисми ұйымының

негізгі мақсаты қандай?

5. «Жас тұлпар» ұйымының ықпалымен құрылған ансамбльдерді

атаңдар?

6. О.Сүлейменовтың «Аз и Я» кітабы кітапханалардан

аластатылып, басылымына тыйым салуын немен түсіндіруге болады?

7. 1979 ж.

Целиноград оқиғаларына қандай баға беруге болады?

Оқушыларды

бағалау.

Топқа өзін-өзі бағалату (жоғары балл-3,орташа-2,төмен-1)

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

бойынша

Талқылауға қатысу

Топ жұмысына араласуы

Тақырыпқа байланысты ой қозғау немесе мазмұндауы

Жалпы әрекеті

Жалпы балы

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

Рефлексия.

Нені білдік?

Болашақта не білгіміз келеді? (стикерлерге жазу ағашқа ілу)

Қорытындылау

 

Үй тапсырмасы.О.Сүлейменов пен М.Әуезовтың қоғамдық өмірі

туралы хабарлама

«Гүлдер», «Дос-Мұқасан», «Айгүл» ансамбльдері туралы

мәліметтер жинастыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 2140


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст